Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 
Jak se přihodilo, že máme nejen psa
 
Kočka může být člověku skvělým přítelem, ale nikdy se nesníží k tomu,
aby to přiznala.                                                                                        (Doug Larson) 
 
Ze všech tvorů, které Bůh stvořil, se jen jediný nemůže stát otrokem.
Tím je kočka.                                                                                               (Mark Twain)
 
 
Byla středa vpředvečer, 14 dní před Vánoci, pořádná chumelenice. Já byla ještě v práci a na mobil jsem dostala sms od kámošky Zdeny, kterou jsem už dávno neviděla: "Čekám tě doma, mám pro tebe překvapení" Ještě s další kamarádkou Ivetkou. Bára naštěstí už byla doma ze školy, tak v tom nebyl problém. Těšila jsem se, samozřejmě jsem v tom tušila nějakou čertovinu páč obě dvě holky jsou obklopeny zvířaty. Tajně jsem doufala, že to bude kočička, protože Iveta věděla, že o britce přemýšlím a obě holky kočky (mimo jiné :-) chovají. Před lety jsme měli krémového kocoura Macka a jejich přátelská povaha se mi líbí.
   
Bylo to tak. K mé radosti se půlroční britská modrá kočička stala členkou naší rodiny. Dali jsme jí jméno Lady. Byla jsem nadšená. Narozdíl od Sky, která do té doby kočky nenáviděla. Každé setkání s kočkou byla otázka života a smrti. Nedejbože když se číča ocitla na našem dvoře. Pořádně ji prohnala. Stejně tak i s Ladynkou. V okamžiku, kdy jsem ji pustila z rukou ji Sky samozřejmě prohnala a zahnala za obývákovou stěnu. Milá číča nevylezla dva dny. Sotva se jen pokusila vystrčit čumáček, Sky už na ni čekala a k naší lítosti ji zase zahnala. Vždyť jsme měli už několik dní roztomilou sametovou kočičku a ještě si ji ani nepohladily! Byla ze Sky pořádně vyděšená. Ani jí nedala šanci jít na záchod a k misce. Ty dvě na sebe byly jako kočka a pes :-) až jsem začínala mít obavu, že tohle soužití neklapne a kočička bude muset ustoupit Sky.
  
Nakonec se vše vyřešilo, upravily jsme zařízení v bytě tak, aby Ladynka měla svoje soukromí jak na jídlo, tak i na záchod, Sky k ní nemohla a Lady byla čím dál spokojenější a odvážnější. Až si jednoho dne přišla pro pohlazení, věděla jsem, že máme vyhráno. Vyrobila jsem jí vyvýšené škrabadlo, které si okamžitě zamilovala. Postupem času se vše zklidnilo, nábytek se vrátil na své místo, Sky si Ladynku konečně pořádně očichala a Ladynka už není tak vyděšená. Naopak. Začíná si z nás dělat "dobrý den". A tak je to v pořádku.
 
 
Když zavoláš psa, přiběhne. Když zavoláš kočku, vezme zprávu na vědomí a možná se dostaví. 

 

Kočičí chování a jiné postřehy o kočkách
 přejeme Vám příjemnou zábavu
 
 
Pes, který rozbije nějakou věc, cítí lítost a chce se omluvit. Kočka by přísahala, že ji vidí poprvé v životě.
 
 
Nejdůležitější zásady pro kočky, které se musejí starat o domácnost
 
NÁBYTEK
Když musíš zvracet, rychle vyskoč na křeslo. Pokud to ve spěchu nestihneš, aspoň se postav na drahý orientální koberec. Pokud v bytě tento koberec není, postačí i huňatá podložka. Když pak zvracíš na koberec, udělej to s rozběhem a raději hned dvakrát, aby byla skvrna aspoň tak dlouhá jako lidská noha.

ASISTENCE
Pokud jeden z tvých lidí na něčem pracuje a druhý jen líně polehává,drž se toho zaměstnaného.Říká se tomu "pomáhání", u lidí je to obecně známo jako "překážení".
 
 
Vlahé oči na vás zoufale hledí. Miluj mě, říkají, pusť mě do svého života - a já ti převrátím vzhůru nohama celou tvou existenci.   
 
 
PRÁCE
Jestliže někdo ze svěřených lidí šije nebo píše a druhý nedělá nic, zůstaňte s tím zaneprázdněným. Říká se tomu "pomáhat" nebo také "překážet". Při překážení se řiďte následujícími pravidly: Dohlížíte-li na vaření, seďte hned za levou patou kuchařky. Neuvidí vás tam, a máte proto mnohem větší naději, že vás přišlápne, pochová vás a pomazlí se s vámi. V případě čtenáře se uvelebte hned pod jeho bradou tak, abyste byly mezi jeho očima a knihou - pokud se vám ovšem nepodaří rozložit se přímo na knize. U pletařky se stočte pohodlně na jejím klíně a předstírejte spánek. Tu a tam bleskově natáhněte packu a strčte do jehlice. Může se vám také podařit, že se pustí pár očí. Nezapomínejte na to, že překážení je vaší povinností. 
   
DVEŘE
U žádné místnosti nepřipusťte zavřené dveře. Aby se dveře otevřely, postavte se na zadní a předníma nohama po dveřích škrábejte. Až se dveře otevřou, nemusíte je použít. Pokud jste si přikázaly otevřít venkovní dveře, postavte se mezi ně a porozmýšlejte o pár věcech. To je obzvlášť důležité, když venku silně mrzne, prší, sněží, nebo v komáří sezóně. 
 
 
Pes bude zběsile hledat míč, který jste mu hodili. Kočka vám řekne, aby jste si ho našli sami.  
 
KOČIČÍ ZÁCHOD
Když používáš záchod, dbej vždy na to, abys vyházel ven co nejvíce steliva. Lidé rádi šlapou bosýma nohama po stelivu.

DOBA SPÁNKU
Spi v noci na člověku tak, aby se nemohl ve spaní obracet.

SCHOVÁVÁNÍ
Schovej se občas na místech,kde tě člověk nenajde. V žádném případě nevycházej ven dřív než za tři nebo čtyři hodiny.Lidé propadnou panice a budou si myslet,žes utekl. Až pak vyjdeš ven, zahrne tě člověk láskou a možná dostaneš i pamlsek.
 
 
Kočky milují hru s míčem. Ony sedí a koukají.Ty házíš. Ty chytáš.  
 
 
HOSTÉ
 Rychle odhadněte, kterému z hostů jsou kočky nejprotivnější, a posaďte se mu do klína. Největší úspěch budete mít, když je z vás cítit rybí konzerva. K sezení na klíně nebo tření o nohavice si volte látku, která barevně i materiálově kontrastuje s vaší srstí (např. bílé kočky si zvolí černou vlněnou látku). Při procházení mezi talíři na prostřeném stole si předem nacvičte ublížený výraz. Všichni z něj musí pochopit "Vždyť když tu návštěva není, tak smím být na stole!" Hosta vždy doprovoďte na WC. Nemusíte tam nic dělat. Stačí sedět a zírat. 
 
Každá kočka je schopná přihlížet jakékoli katastrofě a říct: "To jsem nebyla já."-
s naprosto vážným výrazem.
 

BĚHÁNÍ
Běhej co nejčastěji a pokud možno pod nohama svého člověka, hlavně na schodech, když drží něco v náručí, ve tmě a ráno, hned co vstane. Nesmírně tím zlepšíš kordinaci jeho pohybů.
 
HRA
Ta je důležitá. Ve dne se musíte dostatečně vyspat, abyste si mohly v noci hrát "na kočku a na myš" nebo "na tomhle kopečku jsem král já". Nejvhodnější místo a čas je v jejich posteli mezi 2. a 4. v noci. 
 
 
Kočky jsou chytřejší než psi. Těžko najdete 8 koček, které by táhly sáně.
(Jeff Valdez)  
A JEŠTĚ POSLEDNÍ PODNĚT
Přistup co nejblíž k člověku, nejraději k jeho obličeji, otoč se, zvedni ocas a ukaž mu zadní část těla. Lidé to milují, tak to dělej hodně často! A nezapomínej také na hosty!
 
Závěrečná poznámka: S výchovou svěřených lidí začněte co nejdřív. Potom se vám podaří vytvořit správně fungující domácnost. Lidé si musí osvojit základní pravidla. Toho můžete docílit, začnete-li brzy a budete důslední.
 
 
Tak malé, tak láskyplné a důvtipné. Tak křehké a plné života.
 
Na první pohled jsou si všechny kočky hodně podobné. Pro milovníka koček je však toto zvíře od počátku světa absolutně jedinečné.
 
Všechny kočky jsou krásné - dokonce i ty ošklivé.
 
Kočky nás přitahují, protože jsou všechno, co my nejsme-sebevědomé, elegantní ve všem, co dělají, uvolněné a drzé.
 
Kočky jsou záhadné, elegantní a krásné. Jsou komické, nepředvídatelné... a neposlušné. Milují, jak se rozhodly milovat. Jsou takové, jaké se rozhodly být.

 
Pravidla správného "pomáhání": 

 1. Když dohlížíš na vaření, posaď se těsně za levou patu kuchaře. Neuvidí tě, a tak máš větší šanci, že na tebe šlápne a pak tě vezme do náruče a bude tě hladit.
 
2. Když tvůj člověk čte, lehni si mu těsně pod bradu, přesně mezi oči a knihu, pokud nemůžeš ležet přímo na knize.

3. Když tvůj člověk vyřizuje nějaké papírování,lehni si doprostřed papírů, ale tak, abys jich měl co nejvíc pod sebou.Dělej, jako bys dřímal, ale co nejčastěji sekej po tužce.

4. Když tvůj člověk píše vánoční pohledy nebo vyplňuje daňové přiznání, nezapomeň, že mu musíš pomoci! Posaď se na  ten papír, na kterém právě pracuje. Pokud tě přemístí, odměň ho smutným pohledem. Když práce dobře pokračuje, poválej se po papírech a trochu je pomačkej. Když tě podruhé přenese na jiné místo, shazuj ze stolu jednu tužku po druhé, ale hezky pomalu.
 
5. Když tvůj člověk čte noviny a drží je ve výšce, skoč před noviny. Lidé také rádi skáčou.

6. Když tvůj člověk pracuje u počítače, vyskoč na stůl, přeběhni po klávesnici,pohraj si s myší a pak si mu lehni na klín a na paže tak, abys mu užitečně zpomalil psaní.
 
 
Lidé hledají krásu, rovnováhu, půvab, eleganci. Kočky nemusí-to všechno už mají.
 
 
Jak dát kočce prášek
 Pevně kočku chyťte. Její hlavu si položte na loket, jako když dáváte miminku pít z láhve. Potichu říkejte: "Hodná čičinka!"
1. Strčte tabletku do kočičí tlamičky.
2. Sundejte kočku z lustru a vyšťárejte tabletku zpod gauče.
3. Zopakujte bod 1, ale přidržujte levou rukou přední packy a pravým loktem zadní. Zastrčte tabletku do tlamky ukazováčkem. 
4. Vyšťárejte kočku zpod postele. Vyndejte z tuby novou tabletku. (Zapuďte myšlenku na pořízení nové kočky.)
 5. Znovu postupujte podle bodu 1. Tentokrát jakmile máte kočku v pozici pijícího dítěte, sedněte si na kraj křesla, nakloňte se co nejvíc nad kočku, přesuňte pravou ruku nad levý loket, zvedněte kočce horní čelist a rychle vhoďte tabletku. Protože vaše hlava spočívá prakticky na kolenou, nevidíte, co přesně  děláte - na tom však nezáleží.
6. Nechte kočku viset na záclonách. Nechte tabletku ve svých vlasech. Jste-li žena, poplačte si. Jste-li muž, poplačte  si.
7. Seberte se. Vezměte kočku a tabletku. V poloze 1 proneste pevným hlasem: "Tak kdo tady poroučí?!?" Otevřte kočce pusu, vezměte tabletku a... zatraceně!
8. Tak takhle to nejde. Poddejte se zhroucení a po chvíli se zamyslete.
9. Aha! Chaos způsobují drápy. Připlazte se ke skříni s prádlem. Vytáhněte velkou osušku a rozprostřete ji na zem. Vytáhněte kočku z kuchyňské linky a tabletu z květináče. Natáhněte kočku na osušku hlavou u delšího okraje. Připlácněte kočce nohy k tělu. (Odolejte pokušení rozplácnout celou kočku.) Zabalte kočku do osušky. Spěchejte - čas a tabletka na nikoho nečeká.
 10. Opět zaujměte polohu 1. Obtočte ruku kolem osušky s kočkou, aby dosáhla k hlavě. Stiskněte kočce čelistní klouby, jako když otvíráte okvětní plátky "zaječí hubičky". Pusťte tabletku do tlamky a zastrčte ji prstem dál.
11. Konečně!!!
12. Vyluxujte chlupy (kočičí). Ošetřete si šrámy (vlastní).
13. Vezměte si dva aspiríny a lehněte si.
  
 
 
 
Kočky nepochybují, že jsou tím nejvznešenějším druhem.
 
Kočky vědí, že mají slavnější rodokmen než faraon. A podle toho žijí svůj život.
 
I velmi malé kotě může velet celé domácnosti.
 
Kočka umí mluvit, když chce, ale ona nechce.
 
Jak malé stvoření stačí na ovládnutí celého srdce...
 
Krása obyčejného kotěte může zázračně změnit ospalé odpoledne.Stačí spokojené vrnění na vašem klíně.
 
Pořídíte-li si kočku, stanete se částí celosvětové skupiny oddaných služebníků.
 
Kočka nepřemýšlí o své budoucnosti. Nerozebírá, co se asi stane. Nemá žádné ambice ani smutky. Žije pouze daným okamžikem, který je tím nejlepším.
 
 
Kočičí zákony
 
Zákon prohry: V souboji mezi psem a kočkou jste poražený vždy vy.

Zákon kočičí nehybnosti. : Nehybná kočka zůstane nehybná, pokud na ni nezapusobí jiná síla - jako je otevírání kočičí konzervy anebo myš v pohybu.
 • Zákon kočičího pohybu : Kočka se pohybuje přímo, pokud není dobrý důvod změnit směr.
 • Zákon kočičí přitažlivosti : Veškerá modrá saka a černe svetry přisávaji kočičí chlupy v přímé závislosti k tmavosti látky a světlosti kočky (a naopak).
 • Zákon kočičí termodynamiky : Teplo se přemísťuje z teplejšího předmětu do studenějšího, jenom v případě kočky se teplo přemístuje do kočky.
   
 • Zákon kočičího protahování : Kočka se protáhne do délky, která je přímo závislá na délce spánku právě dokončeného.
 • Zákon kočičího spánku : Všechny kočky musí spát s lidmi (pokud možno) a v pozici, která je co nejnepříjemnější pro dané lidi.
 • Zákon kočičího prodlužování : Kočka je schopna prodloužit svoje tělo prakticky na délku potřebnou k dosahu předmětu, který vzbudil kočičí
   pozornost.
 • Zákon kočičí akcelerace : Kočka akceleruje v přímém poměru (linearně),až do doby kdy je připravena se zastavit.
 • Zákon kočičí přítomnosti u stolu : Kočka musí být přítomna u všech jídel, kde je předloženo cokoliv dobrého.
 • Zákon rozložení kobercu : Žádný koberec nesmí zůstat v původní poloze po delší dobu.
 • Zákon kočičí poslušnosti : Kočičí poslušnost je nepřímo závislá na snaze lidí, kteří chtějí aby něco udělala.
 • První zákon zachovaní energie : Kočka ví že energie se nedá vytvořit ani zničit, proto používá energie co nejméně možno.
 • Druhý zákon zachovaní energie : Kočka také ví, že energie muže být šetřená dostatečným spánkem.
 • Zákon pozorovaní lednčky : Když kočka pozoruje ledničku po dostatečně dlouhou dobu, někdo příjde a vyjme něco dobrého k jídlu.
 • Zákon elektricky vyhřívané pokrývky : Zapni pokrývku a kočka skočí do postele rychlostí světla.
 • Zákon namátkového hledání pohodlí : Kočka neustále hledá a většinou najde nejpohodlnější místo v jakekoliv místnosti.
 • Zákon pytlíku, škatulí a obsazení : Všechny pytlíky a škatule v místnosti musí obsahovat kočku v co nejkratším čase.
 • Zákon kočičích rozpaků : Kočičí naštvanost je přímo závislá na velikosti rozpaku znasobeným množstvím lidského smíchu.
 • Zákon spotřeby mléka : Kočka vypije množství mléka, které se rovná její tělesné váze, jenom aby ukázala že to dokáže.
 • Zákon výměny nábytku : Kočičí touha po škrábání nábytku je přímo závislá na ceně nábytku.
 • Zákon kočičího nezájmu : Kočičí nezájem je přímo závislý na lidské snaze vzbudit kočičí zájem.
 • Zákon odmítání prášku : Jakákoliv pilulka nucená kočce má potenciální energii potřebnou k dosahnutí rychlosti úniku
 
Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nikdy nevyčeše všechny její chlupy z pohovky.                                                               (Leo Dworken)
 
 
Zákony kočičích vlastností
Máte doma kočku? Uvažujete vy nebo vaši blízcí o pořízení kočičky? Tak právě pro vás je tu pár velice užitečných rad, které stojí za to si přečíst!!!

KOČKA, VY A VAŠE DOMÁCNOST

1. Pořídit si kočku lze dvěma způsoby - buďto si ji vyberete vy, nebo si vybere ona vás.
2. Kočičí výběr majitele spočívá v tom, že se prostě jednoho dne objeví za vašimi dveřmi.
3. Kočka se ve vaší domácnosti pohybuje tak samozřejmě, jako by tu bydlela odjakživa.
Dodatek: Po dvou dnech pobytu kočky ve vaší domácnosti získáte pocit, že tu kočka skutečně odjakživa bydlí.
4. Kočce můžete dát prakticky jakékoliv jméno. Reagovat nebude na žádné.
5. Kočka má z vaší rodiny nejraději toho, kdo nejčastěji otevírá dveře od ledničky.
6. Kočka si z vašeho bytu nejvíce oblíbí prostor před ledničkou.
7. Kočka, sedící nebo ležící před ledničkou, zcela znemožňuje přístup dovnitř.
 8. Kočka nevidí jediný rozumný důvod, proč byste měli otevírat lednici VY. Celoživotním úsilím kočky je dokázat otevřít lednici svépomocí.
9. Kočka si vás příliš nevšímá, pokud se nepohybujete v prostoru před ledničkou.
10. Kočka se ve vaší domácnosti dokáže objevit na místech, kam se nemůže podle přírodních zákonů vejít.
11. Najdete-li kočku za bubnem pračky nebo v příborníku, je to zcela normální.
12. Kočka ví, jak se dostat za buben pračky, ale většinou zapomene, jak se dostat ven.
Prvý dodatek: Dostat kočku ven z pračky znamená rozebrat pračku šroubeček po šroubečku.
Druhý dodatek: Kdykoliv nemůžete najít kočku, nachází se za bubnem pračky.
Třetí dodatek: To, zda se kočka nalézá za bubnem pračky zjistíte tak, že se po otevření dveří ledničky do půl minuty nezačne otírat o vaše nohy.

Poté, co kočce vyhubujete, stačí jediný pohled do jejích očí, aby jste pojali strašné podezření, že vám rozuměla každé slovo. A zařadila si to do vašeho podrobného posudku.
 
Když se kočička rozhodne vás milovat, nemůžete s tím nic moc udělat. Přede, doráží a lísá se. Olizuje vám ruce a jemně cuchá vaše vlasy.
 
Kočka vždy sedí na špatné straně dveří.
 
Ve velkém nakupte jídlo, které vaše kočka zbožňuje - a dočkáte se opovržení.
 
Vzpomínka, která vás nikdy neopustí: malé kotě prosí, aby jste mu pomohli a vzali si ho domů.
 
Každá kočka pozná tu nejdražší látku, aby ji v zápětí poškrábala.
 
Vlahé oči na vás zoufale hledí. Miluj mě, říkají, pusť mě do svého života - a já ti převrátím vzhůru nohama celou tvou existenci.
 
I ta nejmilejší kočka ma ve svém slovníku šokující škálu nadávek.
 
Znepokojené a zoufalé mňoukání znamená: "Jsi celý den pryč, a podívej, já mám prázdnou misku."
 
Nic vás tak neuzemní jako rozčílené kotě, kterému se nepodařilo něco vám vysvětlit, ačkoli vše vložilo do jediné slabiky.
 
"Můžeš mě milovat." řekne kočka. "Ale podle mých podmínek."
 
Tak milované. Tak oplakávané, jakkoli dlouho nebo krátce žijí. Zanechají v nás stopy, které nemohou být vymazány.
 

KOČKA A JEJÍ STRAVOVÁNÍ

1. Kočka dokáže na krajíci chleba zachytit stopu po salámu, který na něm ležel před několika týdny.
2. Zachytí-li kočka na čemkoli stopu po salámu, nepřesvědčíte ji, že už na tom salám není.
3. Kočka nejí nic, co vyrostlo na poli, pokud to není hraboš.
4. Kočka nejí nic, co je zelené, pokud to není maso.
5. Držíte-li v ruce čerstvá játra, kočka se vám houpe těsně pod krkem.
Prvý dodatek: Kočka, která zatíná drápy do vaší kůže těsně pod krkem, vám působí nesnesitelnou bolest.
Druhý dodatek: Člověk, který drží v ruce čerstvá játra, působí nesnesitelnou bolest kočce.

Ženy a kočky dělají, co chtějí, a muži a psi by se měli uklidnit a zvyknout si na to. (Robert Heinlein)
 
 
Člověk, který by chtěl porozumět lidským vztahům, by si měl pořídit psa, který by ho zbožňoval, a kočku, která by ho ignorovala. (Derek Bruce)
 
Bůh dosadil na tento svět kočku, aby člověka připravila o iluzi, že všechno na světě bylo stvořeno proto, aby sloužilo jemu. (Paul Gray)
 
Střez se lidí, kteří nemají rádi kočky. (staré irské rčení)
 
Existují dvě útočiště před bídou světa - hudba a kočky. (Albert Schweitzer)
 
Miluji tato půvabná, tichá, tajemná a sladká zvířata, která se potulují sametově měkkými kroky po domě, jako géniové místa, anebo usednou na stůl kde píšu, sdílejí se mnou mé myšlenky a hledí na mě z hloubi svých zlatých zřítelnic, s rozumějící něhou a zázračnou pronikavostí. Dalo by se říct, že kočky vyciťují myšlenku, která z mozku plyne do pera a vztahují tlapku, jakoby ji chtěly v letu zachytit.
(Charles Baudelaire)

KOČKA A JINÁ DOMÁCÍ ZVÍŘATA

1. Kočka a pes nemohou být přáteli, pokud jeden z nich není mrtev.
2. Kočka miluje všechny ptáky, ale přednost dává těm, kteří jsou chováni v klecích.
3. Chcete-li chovat zároveň kočku a ptáka, musí být pták uzavřen v zaletované kovové schránce.
Prvý dodatek: Pták chovaný v zaletované schránce nezpívá.
Druhý dodatek: Pták chovaný v zaletované schránce nedýchá.
Třetí dodatek: Pták, který nedýchá je mrtvý.
Čtvrtý dodatek: Mrtvý pták je k ničemu.
4. Kočka dokáže před akváriem s rybičkami sedět skoro stejně dlouho, jako před ledničkou.
Prvý dodatek: Před akváriem bez rybiček kočku nenajdete.
Druhý dodatek: V akváriu, před nímž nesedí kočka, nenajdete rybičky.

Majitelé koček mají někdy strašlivé tušení, že Pán světa má fousky a dlouhý zrzavý ocas.  
Kočka je samozřejmě schopná úžasných činů, ale raději se jimi nezaobírá.
 
Jedno malé kotě změní prázdný dům ve skutečný domov.
 
Nejlepší ohřívací lahví na světě je zkrátka kočka.
 
Jak rozmanité je žít s kočkou - a přitom to ani tolik nestojí: jen jídlo, láskyplné útočiště a nějakého toho odborníka na drbání...
 
Napravená kočka z ulice může mít nejsladší povahu ze všech.
 
Ne, řekne kočka, tys mi pohnul s postelí. Kuře k obědu nemám ráda. Už na to nemám chuť. Já vím, minulý týden mi to chutnalo. Ale teď už ne.
 

A NA ZÁVĚR JEDNO VAROVÁNÍ:
1. Hladíte-li kočku, nikdy nezapomínejte na to, že má drápy :o).

©Miriam Smolková

TOPlist